Čekám na pomoc

30. ledna 2016 v 21:02 | Jakub Švandrlík |  Archiv
Už se vám stalo, že jste potřebovali pomoct a nikdo nebyl na blízku?

Nikdo za vámi sám od sebe nepřijde, aby vám pomohl. Vše je jen na vás. Vy něco chcete. Okolí pouze přihlíží. Představte si modelovou situaci: Jedete ve vlaku a najednou slyšíte, jak se jeden z cestujících dusí. Padá na zem a vy si řeknete, že mu pomůžete. Jelikož ho sami neuzvednete, tak hledáte pomoc. Když začnete křičet, aby vám ostatní pomohli, tak se na vás budou dívat koutkami očí a budou se snažit přejít do druhého vagónu. Když však oslovíte určitého člověka a požádáte ho, že chcete, aby vám právě on pomohl, tak přijde a pomůže. Je totiž ovlivněn společností okolo. Bylo by mu divné, že se na něj všichni dívají s pocitem, že něco udělá a že je středem pozornosti. Proto neváhá a vypomůže jak nejlépe umí...

Tímto příběhem jsem chtěl naznačit, že i když se budete snažit sebevíc oslovit okolí veřejně, tak nikdo nebude odpovídat. Jen sledovat a komentovat. To je celé. Lidé jsou v roli pozorovatelů. Pokud však oslovíte přímo konkrétního člověka, tak je dosti možné, že s vámi bude pozitivně komunikovat. Teď je jen otázkou zdali je pod tím vlivem okolí nebo ne. Můžeme se na to dívat ze dvou pohledů. Buďto se jedná o člověka, pro kterého by bylo špatné nevyhovět v důsledku vytvoření špatného jména či ztrapnění. Anebo o člověka, kterému je zcela jedno, že někdo volá o pomoc či se chce jen na něco zeptat. Určitě je lepší se dostat do styku s prvním, ochotným člověkem.

Pointou tohoto článku je motivovat lidi k oslovení potenciálního člověka a mít stále na paměti, že když budeme volat veřejně, tak se nikdo neozve. Je to stejné jako ve škole, když se paní učitelka zeptá: "Kdo chce k tabuli?"

 


Komentáře

1 Teeda Teeda | Web | 30. ledna 2016 v 23:42 | Reagovat

Ona nás společnost zkrátka učí nebýt hrdinou... lidi jsou tak vychovávaný. Pozůstatek komunismu a vůbec další dějinné stopy. Nevšímat si okolí, aby se člověk nezapletl... Je to smutný.

2 Jakub Švandrlík Jakub Švandrlík | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 11:25 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Chování člověka je do jisté míry způsobeno výchovou a vývojem samotné společnosti.

3 Wendy Wendy | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 15:58 | Reagovat

Tak určitě se najdou lidé,kteří ti řeknou "ne" a nebo se tomu začnou jakým si způsobem vyhýbat. Já osobně bych šla pomoc bez vyzvání někoho jiného. Ale to ani u mě neplatí na 100%
WENDY💋

4 js898 js898 | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 18:59 | Reagovat

[3]: Wendy, je vidět, že jsi velmi spravedlivá holka, která to má v hlavě srovnané. Určitě záleží na situaci. Pokud by se jednalo o člověka, který na první pohled vypadá agresivně a "sám se o sebe umí postarat", tak bych si to také rozmyslel. Ale pomoct prostému sympatickému člověku bych dokázal bez přemýšlení, jako ty. Přeci jenom mám ze zdrávky nějakou tu průpravu PP :3

5 Dorothygem Dorothygem | E-mail | 19. července 2017 v 2:03 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

6 ThesisWriting ThesisWriting | E-mail | Web | 26. července 2017 v 10:38 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

7 AaauceUnmag AaauceUnmag | E-mail | Web | 29. července 2017 v 14:25 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

8 Carolynheemy Carolynheemy | E-mail | 5. srpna 2017 v 1:59 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

9 Carolynheemy Carolynheemy | E-mail | 6. srpna 2017 v 15:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

10 Avito777Waw Avito777Waw | E-mail | 16. srpna 2017 v 0:15 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

Залив Авито <b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

кемерово купить вещи пакетом +на авито
авито бесплатные объявления ростов +на дону
авито самара
авито пакет
дать объявление +на авито бесплатно

11 Avia777Zek Avia777Zek | E-mail | 16. srpna 2017 v 17:49 | Reagovat

<b>Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы.</b> по МИРУ - 50%| <b>Телеграмм @AviaRussia</b> только этот, другие не используем.

Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем.

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!
________

билеты онлайн дешево авиабилеты
авиабилеты купить скидки
купить билет авиабилет дешево аэрофлот официальный сайт
авиабилеты s7 airlines7 официальный сайт дешевые билеты
авиабилеты недорого спб

12 DorogiKRDlal DorogiKRDlal | E-mail | 26. srpna 2017 v 13:41 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в г. Краснодаре и г.Темрюк. Решение любого вопроса по асфальтированию в Краснодарском крае. Под КЛЮЧ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7 (861) 241-23-45
___________________________
конкурс на благоустройство домовладения
каменское муп благоустройство
администрация волгограда благоустройство города
благоустройство детских площадок презентация
благоустройство дворов санкт-петербурга

13 Avito321Wact Avito321Wact | E-mail | 29. září 2017 v 19:32 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

советские деньги авито куплю
как найти аккаунт на авито по номеру телефона
что значит подтвердить аккаунт на авито
удалил аккаунт на авито а номер остался
как найти свой аккаунт на авито

14 MIABns MIABns | E-mail | Web | 19. října 2017 v 0:15 | Reagovat
15 LarryHip LarryHip | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 14:50 | Reagovat

http://sfa37.servidoraweb.net/component/k2/itemlist/user/884749  смотреть фильмы в хорошем качестве hd 720   рисунки полный фильм  http://www.elodie-meheust.fr/component/k2/itemlist/user/80179

16 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 15:34 | Reagovat

ranitidine 300 mg

17 Essay Writing Service in Canada Essay Writing Service in Canada | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 22:25 | Reagovat

Essay Writing Service in Canada

18 more more | E-mail | Web | 3. května 2018 v 14:11 | Reagovat

essay

19 as example as example | E-mail | Web | 1. června 2018 v 9:14 | Reagovat

smettere di fumare

20 KennethFreer KennethFreer | E-mail | Web | 29. srpna 2018 v 4:15 | Reagovat

wh0cd2773132 <a href=http://retinamedicaid.us.org/>Retin A</a>

21 Frazkjar Frazkjar | E-mail | Web | 23. září 2018 v 23:04 | Reagovat

avztah
http://viagra-withoutdoctor.org - rsa anti-fraud request
swims
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">rsa anti-fraud command center
</a> versiones
itwhat

22 Melzinned Melzinned | E-mail | 24. září 2018 v 14:28 | Reagovat

viagra online safety
http://viagrawithoutdoctorpharm.com - viagra without a doctor
  viagra 50mg
<a href="http://viagrawithoutdoctorpharm.com">viagra without a doctor prescription usa
</a> - viagra fda approval bph
viagra commercial music posts

23 crees crees | E-mail | Web | 25. září 2018 v 1:26 | Reagovat

Hello.  We give get the better of hgh therapy.

<a href=https://healthgains.com/>hgh therapy</a>

24 candicejd69 candicejd69 | E-mail | Web | 29. září 2018 v 2:54 | Reagovat

Chit my new contract
http://sluts.private.sexblog.pw/?entry.kendal
free intercacial porn tube perfection porn thong on backwards porn young porn mpegs free free male porn wank

25 valeriehh3 valeriehh3 | E-mail | Web | 30. září 2018 v 0:08 | Reagovat
26 albertuy1 albertuy1 | E-mail | Web | 30. září 2018 v 0:39 | Reagovat

My up to date effect:
http://bbw.t.bdsmsex.top

27 frankiebt3 frankiebt3 | E-mail | Web | 30. září 2018 v 10:32 | Reagovat

Just started supplementary project:
http://katharine.web1.telrock.org

28 marcellaal60 marcellaal60 | E-mail | Web | 30. září 2018 v 15:05 | Reagovat

Brazil shemales  
http://shemales.xblog.in/?private.noemi
  xshemale shemaler shemen freeshemale vids transexuals sex video

29 loriexu1 loriexu1 | E-mail | Web | 1. října 2018 v 5:04 | Reagovat

Lewd blog pictures from internet  
erotic meaning love erotic hard sex most erotic films erotic art prints    
http://strapon.erolove.in/?melody  ;
  erotic hindi erotic fairies erotic lounge erotic trance xxx sex por

30 Mariatep Mariatep | E-mail | Web | 3. října 2018 v 20:28 | Reagovat

Vous ne vous sentez pas concernés par l'hypertension ? Mais êtes-vous réellement sûr d'être à l'abri ? Le Comité Français de Lutte contre l'Hypertension Artérielle a décidé de s'adresser à toutes les personnes âgées de 30 à 55 ans. Chacun, avec des règles de vie simples et des précautions, peut garder sa tension sous contrôle.

On estime à plus de 14 millions le nombre d'hypertendus, dont 7 millions sont sous traitement. 73 % seulement connaissent leur état. Dans la majorité des cas, les causes de l'hypertension restent inconnues. En revanche, certains facteurs peuvent favoriser son apparition : l'âge, l'hérédité, le tabagisme, une mauvaise alimentation.
42 % des 35 à 55 ans ignorent les chiffres de leur tension

Hypertension L'hypertension artérielle permanente est définie lorsque la pression artérielle est à plusieurs reprises supérieure à 140 millimètres de mercure ou mmHg (systole) pour la pression maximale ou supérieure à 90mmHg (diastole) pour la pression minimale (14-9). Cette maladie silencieuse, qui ne se voit pas, ne se ressent pas, est une des principales causes d'attaque cérébrale, d'infarctus, d'insuffisance cardiaque ou encore d'insuffisance rénale !

Dans la loi de Santé Publique de 2004, le Ministère de la Santé s'est fixé comme objectif une baisse de 2 à 3 mmHg de la pression artérielle systolique moyenne des Français d'ici à 2008. Pas moins de 20 000 décès pourraient être évités ainsi que de nombreux infarctus du myocarde et d'accidents vasculaires cérébraux.

<a href=https://stophypertensionarterielle.fr/traitement-hypertension/bienfaits-darreter-de-fumer/>pression diastolique &#233;lev&#233;e causes</a>

r&#233;gime hypertension art&#233;rielle https://stophypertensionarterielle.fr/

31 KennethAerot KennethAerot | E-mail | Web | 5. října 2018 v 15:34 | Reagovat

Доброго времени суток.РекомендуюВсемпосетитьпорталanti-spazm.ru . Здесь Вы найдетеконтент о спазмах сосудов в рунете.  
<a href=https://anti-spazm.ru/2018/10/03/ангиоспазм-в-брюшной-полости/>ощущение спазма в голове</a>

32 irinBiC irinBiC | E-mail | 9. října 2018 v 20:32 | Reagovat

25 июня 2014 года известный в Кунгуре предприниматель Анатолий Осьмушин оставил бывшую жену Светлану Мачаин с тремя детьми и без всего: участка, денег,с кредитом(она выступала залогодателем Анатолия Осьмушина).
Суд присудил ей как поручителю по кредиту не только долг Анатолия Осьмушина, но еще и неустойку в размере 3 млн рублей.
Все имущество Светланы забрали как залоговое.
Анатолий Осьмушин г. Кунгур остался безнаканным.

33 Debrasople Debrasople | E-mail | 13. října 2018 v 6:28 | Reagovat

Браво, мне кажется это великолепная идея

34 Rebeccafremi Rebeccafremi | E-mail | Web | Pondělí v 19:23 | Reagovat

Add me kik -    BOMOSO

<a href=http://myhotmy.com><img src="http://vyfoo.ru/72022b5e308ae172f30660bef78f39c8.jpg"></a>

Add me kik -    ONOMORA
REMUDO
BOMOSO
SOBOMA
ASOMPO

online dating emoticons
sherwood receiver hook up
relative and absolute dating similarities
dating sites lancaster pa
dating sites reviews 2014

dating agency free online
dating places to go in singapore
wikipedia speed dating
european hookup app
speed dating reportage

hook up boston;50
radioisotope methods of dating
michigan free dating sites;30
dating site for married couples;140
afro dating agency;30
ftm dating advice
hook up culture in america

single tanzkurse klagenfurt

35 swan ganz kateter swan ganz kateter | E-mail | Web | Úterý v 6:24 | Reagovat

The at eat united's pluck faulty blueprint of a flaccid penis does not not display its cut the mustard when erect. Some men whose penis when flaccid is at the abase end of the meander may past a remarkably much larger consequence penis than a shackle whose flaccid penis is large. Of traffic, penises usually protract bankrupt when distant or when the geezer is excessively anxious. In on the other side of authority men, the penis may acav.dyrinstinkt.com/handy-artikler/swan-ganz-kateter.php stumble upon up shorter because a greatness of its to the fullest is private in the obese up its base.

36 NikkaJep NikkaJep | E-mail | Web | Úterý v 8:17 | Reagovat

Hello! I need to contact Administration of this wonderful site.
Thank you.
fbn333tygr55fe4

37 alisonte69 alisonte69 | E-mail | Web | Úterý v 9:00 | Reagovat

Started new snare throw
http://premium.dating.pornpost.in/?post.esther
  40 s dating men seeking men in perth best canadian dating site matchdating flirt frau

38 Tarasjer Tarasjer | E-mail | Čtvrtek v 6:11 | Reagovat

Генеральный директор ТОО «Камал Ойл» Абай Камалов о своей работе.
ТОО «Камал Ойл» - это полностью казахстанская компания,
созданная с нуля АБаем Камаловым и  трудолюбивыми людьми,
профессионалами своего дела. Инвестируя в обучение молодежи,
используя в своей работе инновации и новейшие технологии,
изучив опыт конкурентов, рынков сбыта, применяя принципы
международной торговли, грамотного управления, компания стала
региональным лидером в своей сфере. Сейчас компания Абая
Камалова поставила перед собой задачу - выйти в национальные
лидеры, а затем получить признание на международном уровне.

39 keithce11 keithce11 | E-mail | Web | Čtvrtek v 11:34 | Reagovat

My modish website:
http://bigbutts.besttorrents.top

40 Speedycash Speedycash | E-mail | Web | Čtvrtek v 15:12 | Reagovat

bad credit direct lenders <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">installment loans direct lenders</a> i need a loan now <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>bad credit loans guaranteed approval</a>

41 bmi udregner m?nd bmi udregner m?nd | E-mail | Web | Pátek v 10:40 | Reagovat

Penis pumps synthesize placing a tube atop of the penis inpros.smukbrudgom.com/godt-liv/bmi-udregner-mnd.php and then pumping visible the intelligibility to beget a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are at times reach-me-down in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis whistle up can disfigure the concatenation of the penis, celebrated to weaker erections.

42 lynnetteuj69 lynnetteuj69 | E-mail | Web | Dnes v 14:07 | Reagovat

Free porn galleries    
http://twerking.erolove.in/?describe-yasmine
   erotic mens underwear sexy videos lesbian sex erotic vГ­deos

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama