Čekám na pomoc

30. ledna 2016 v 21:02 | Jakub Švandrlík |  Archiv
Už se vám stalo, že jste potřebovali pomoct a nikdo nebyl na blízku?

Nikdo za vámi sám od sebe nepřijde, aby vám pomohl. Vše je jen na vás. Vy něco chcete. Okolí pouze přihlíží. Představte si modelovou situaci: Jedete ve vlaku a najednou slyšíte, jak se jeden z cestujících dusí. Padá na zem a vy si řeknete, že mu pomůžete. Jelikož ho sami neuzvednete, tak hledáte pomoc. Když začnete křičet, aby vám ostatní pomohli, tak se na vás budou dívat koutkami očí a budou se snažit přejít do druhého vagónu. Když však oslovíte určitého člověka a požádáte ho, že chcete, aby vám právě on pomohl, tak přijde a pomůže. Je totiž ovlivněn společností okolo. Bylo by mu divné, že se na něj všichni dívají s pocitem, že něco udělá a že je středem pozornosti. Proto neváhá a vypomůže jak nejlépe umí...

Tímto příběhem jsem chtěl naznačit, že i když se budete snažit sebevíc oslovit okolí veřejně, tak nikdo nebude odpovídat. Jen sledovat a komentovat. To je celé. Lidé jsou v roli pozorovatelů. Pokud však oslovíte přímo konkrétního člověka, tak je dosti možné, že s vámi bude pozitivně komunikovat. Teď je jen otázkou zdali je pod tím vlivem okolí nebo ne. Můžeme se na to dívat ze dvou pohledů. Buďto se jedná o člověka, pro kterého by bylo špatné nevyhovět v důsledku vytvoření špatného jména či ztrapnění. Anebo o člověka, kterému je zcela jedno, že někdo volá o pomoc či se chce jen na něco zeptat. Určitě je lepší se dostat do styku s prvním, ochotným člověkem.

Pointou tohoto článku je motivovat lidi k oslovení potenciálního člověka a mít stále na paměti, že když budeme volat veřejně, tak se nikdo neozve. Je to stejné jako ve škole, když se paní učitelka zeptá: "Kdo chce k tabuli?"

 


Komentáře

1 Teeda Teeda | Web | 30. ledna 2016 v 23:42 | Reagovat

Ona nás společnost zkrátka učí nebýt hrdinou... lidi jsou tak vychovávaný. Pozůstatek komunismu a vůbec další dějinné stopy. Nevšímat si okolí, aby se člověk nezapletl... Je to smutný.

2 Jakub Švandrlík Jakub Švandrlík | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 11:25 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Chování člověka je do jisté míry způsobeno výchovou a vývojem samotné společnosti.

3 Wendy Wendy | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 15:58 | Reagovat

Tak určitě se najdou lidé,kteří ti řeknou "ne" a nebo se tomu začnou jakým si způsobem vyhýbat. Já osobně bych šla pomoc bez vyzvání někoho jiného. Ale to ani u mě neplatí na 100%
WENDY💋

4 js898 js898 | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 18:59 | Reagovat

[3]: Wendy, je vidět, že jsi velmi spravedlivá holka, která to má v hlavě srovnané. Určitě záleží na situaci. Pokud by se jednalo o člověka, který na první pohled vypadá agresivně a "sám se o sebe umí postarat", tak bych si to také rozmyslel. Ale pomoct prostému sympatickému člověku bych dokázal bez přemýšlení, jako ty. Přeci jenom mám ze zdrávky nějakou tu průpravu PP :3

5 Dorothygem Dorothygem | E-mail | 19. července 2017 v 2:03 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

6 ThesisWriting ThesisWriting | E-mail | Web | 26. července 2017 v 10:38 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

7 AaauceUnmag AaauceUnmag | E-mail | Web | 29. července 2017 v 14:25 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

8 Carolynheemy Carolynheemy | E-mail | 5. srpna 2017 v 1:59 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

9 Carolynheemy Carolynheemy | E-mail | 6. srpna 2017 v 15:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

10 Avito777Waw Avito777Waw | E-mail | 16. srpna 2017 v 0:15 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

Залив Авито <b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

кемерово купить вещи пакетом +на авито
авито бесплатные объявления ростов +на дону
авито самара
авито пакет
дать объявление +на авито бесплатно

11 Avia777Zek Avia777Zek | E-mail | 16. srpna 2017 v 17:49 | Reagovat

<b>Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы.</b> по МИРУ - 50%| <b>Телеграмм @AviaRussia</b> только этот, другие не используем.

Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем.

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!
________

билеты онлайн дешево авиабилеты
авиабилеты купить скидки
купить билет авиабилет дешево аэрофлот официальный сайт
авиабилеты s7 airlines7 официальный сайт дешевые билеты
авиабилеты недорого спб

12 DorogiKRDlal DorogiKRDlal | E-mail | 26. srpna 2017 v 13:41 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в г. Краснодаре и г.Темрюк. Решение любого вопроса по асфальтированию в Краснодарском крае. Под КЛЮЧ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7 (861) 241-23-45
___________________________
конкурс на благоустройство домовладения
каменское муп благоустройство
администрация волгограда благоустройство города
благоустройство детских площадок презентация
благоустройство дворов санкт-петербурга

13 Avito321Wact Avito321Wact | E-mail | 29. září 2017 v 19:32 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

советские деньги авито куплю
как найти аккаунт на авито по номеру телефона
что значит подтвердить аккаунт на авито
удалил аккаунт на авито а номер остался
как найти свой аккаунт на авито

14 MIABns MIABns | E-mail | Web | 19. října 2017 v 0:15 | Reagovat
15 LarryHip LarryHip | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 14:50 | Reagovat

http://sfa37.servidoraweb.net/component/k2/itemlist/user/884749  смотреть фильмы в хорошем качестве hd 720   рисунки полный фильм  http://www.elodie-meheust.fr/component/k2/itemlist/user/80179

16 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 15:34 | Reagovat

ranitidine 300 mg

17 Essay Writing Service in Canada Essay Writing Service in Canada | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 22:25 | Reagovat

Essay Writing Service in Canada

18 more more | E-mail | Web | 3. května 2018 v 14:11 | Reagovat

essay

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama